pav1o (pav1o) wrote in ukraine_russia,
pav1o
pav1o
ukraine_russia

Едмунд Єган - герой русинського народу.

Ірландський економіст, підступно вбитий єврейськими терористами.

Внаслідок утворення адміністративного кордону між Транслейтанією і Ціслейтанію в 1867 році закарпатські жупи опинились в глухому куті Угорського королівства. Внаслідок етнічно-релігійної сегрегації зубожіння українського населення сягнуло межі, коли почало турбувати уряд: через погане харчування рекрути з карпатських комітатів не відповідали номінальним вимогам гарматного м"яса. Після святкування "Міленніума" (тисячної річниці переходу угорців через Карпати) уряд вирішив запросити ірландського економіста Едмунда Єгана для вирішення проблем карпатських русинів.


Єган підійшов до справи ретельно, пішкі обійшов всі господарства краю, поспілкувався з усіма греко-католицькими священниками (в ті часи вони виконували функції ЗМІ і парткому одночасно), дослідив всі стадії господарських робіт, економічні відносини і краю.

Свої міркування він виклав в меморандумі до угорського уряду "Економічне становище руських селян в Угорщині", який згодом вийшов друком у Львові. В цій розвідці він не тільки проаналізував причини зубожіння селян, але й запропонував конкретні кроки для ліквідації монополії лихварів на кредитування та торгівлю. Через аналіз релігійно-етнічного розшарування цю роботу зараз вважають різко антисемітською.

На основі меморандума під безпосереднім керівництвом Едмунда Єгана була проведена "Верховинська акція", яка заклала основу економічного підйому закарпатського села, зруйнувала монополію євреїв на економічні відносини, зробила селянина активним учасником ринку.

20 вересня 1901 року Едмунд Єган був застрелений єврейськими терористами на виїзді з Ужгорода. На місті його загибелі українці поклали пам"ятний хрест, який був зруйнований радянською владою в 60-ті. Зараз пам"ятник відновлено, його можна бачити з правої сторони від дороги на виїзді з села Барвинок.
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments