ivanko333 (ivanko333) wrote in ukraine_russia,
ivanko333
ivanko333
ukraine_russia

Шляхом українського «мілітаризму»

22 січня у книгарні «Є» було презентовано нову книжкову серію — «Militaria ucrainica», яка має унаочнити для пересічного українця вигляд, повсякденне буття та бойовий шлях українських вояків усіх епох – від початків письмової історії (це – наші предки та їхні сусіди по українським теренам) до Другої світової війни включно.

Зачин серії — це чотири книги, якнайкраще видані видавництвом «Темпора» :
Іван Монолатій: Українські легіонери: Формування та бойовий шлях Українських Січових Стрільців, 1914—1918 рр.,

Геннадій Казакевич:Відгомін карниксів: Військові традиції давніх кельтів на землях України, IV—I ст. до н. e.

Олексій Сокирко: Тріумф в час Руїни: Конотопська битва 1659 p.

Андрій Харук, В’ячеслав Кондратьєв, Марат Хайрулін: «Анатра»: Літаки одеського авіабудівного підприємства, 1910—1924 рр.Ми вирішили, що реконструктори мають прислужитися суспільству. Метою Центру є популяризація української історії під украй адекватним гаслом: «Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!» Патріотизм у нас в країні є, але глузд часом доводиться вишукувати. Після видання перших книжок серії «LIKBEZ-Абетка» (цілком миролюбних за змістом) ми вирішили розширити свої інтереси в бік українського «мілітаризму». Причина – банальна. Всі українці знають, як виглядав червоноармієць чи комісар, енкаведіст чи радянський солдат, ковбой із кольтом та індіанець із луком, Астерікс та римські легіонери, але навряд чи уявляє, на кого був схожий вояк Армії УНР або ж бойовий літак цієї ж, цілком нашої і заслуженої у боях Армії. Не лише ж козаками наповнена наша воєнна історія! А інших ми не бачили й не знаємо. І це – несправедливо.Нам нічого протиставити й потоку псевдоісторичних ідеологічних продуктів російських сусідів: «1612», «Александру Невському» з його дутою «битвою» на Неві або «Адміралу». Якісного фільму від вітчизняних «кіномитців» не дочекаєшся, а телевізор нам також нічого такого не подарує. Звісно, можна зробити величезний альбом, зібравши з музеїв муляжі і світлини з архівів, але то буде надто дороге задоволення, і не кожен таке собі захоче. Банальний історичний інтерес зазвичай не охоплює всі історичні періоди.

Напрями й різновиди нашої серії частково й представлені в «строкатості» перших чотирьох книжок: це історія військових підрозділів («Українські легіонери»), битви («Тріумф під час Руїни»), військова справа давніх народів («Відгомін карниксів»), історія військової техніки («Анатра»). Мають бути (і будуть) у наступних випусках ще кампанії (війни), фортифікація, уніформи та чимало іншого. Кожний напрям і кожний період специфічні, але щодо всіх застосовано єдиний категоричний підхід: український вояк має достовірно і гідно виглядати.

Це обумовило суворі вимоги до кольорових та чорно-білих ілюстрацій, виконаних художниками у тісній співпраці з авторами текстів та консультантами-реконструкторами. Для нас кольоровий малюнок вояка може видаватися звичайним втіленням творчого натхнення ілюстратора, але тут справа інша: кожен персонаж створюється з різних деталей — як «конструктор», коли уява художника не може розгулятися. Кельтський вояк має на собі автентичні речі з певних археологічних знахідок; застібка на його плащі має бути поверненою в певний спосіб, меч висіти не ліворуч, а праворуч; його кінь зовсім невипадково буде не тих розмірів, до яких ми звикли, а його збруя і сідло також будуть специфічні. Тому не дивно, що на форзацах книжок ми розмістили світлини не лише авторів текстів, а їх справжніх співавторів – художників та реконструкторів. Ілюстратор «Тріумфу під час Руїни» Сергій Шаменков поєднав ці функції, оскільки міг вдало доповнити докладну історичну інформацію автора тексту (Олексія Сокирка) багатьма візуальними цікавинками.

Повний текс читати тут

і ще читати тут
Tags: Украина/Україна, история/історія
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 14 comments